Metropolia rakentamassa Euroopan koulutuksen tulevaisuutta – Ranskan presidentti kutsui eurooppalaisten yliopistoallianssien rehtorit Pariisiin

Julkaistu
Sorbonnen yliopisto

Eurooppalaisen korkeakouluyhteistyön tulevaisuus oli vahvasti esillä Pariisissa, kun Ranskan presidentti Emmanuel Macron kutsui eurooppalaisten yliopistoallianssien rehtorit koolle historialliseen Sorbonnen yliopistoon. Metropolian toimitusjohtaja-rehtori Riitta Konkola osallistui tilaisuuteen, jossa pääviestinä oli Euroopan tutkimusalueen merkitys vapaan tutkimuksen puolustajana ja sen rooli Euroopan kehityksessä sekä kilpailukyvyn vahvistamisessa. Macron painotti myös, että Euroopan on puolustettava demokratiaa entistä vahvemmin.

EU panostaa tutkimukseen ja huippututkijoihin

Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen nosti puheessaan esiin Euroopan vahvan historian koulutuksen ja tutkimuksen saralla. Hän korosti, että juuri nyt on kriittisen tärkeää vahvistaa Euroopan asemaa globaalissa kilpailussa – erityisesti ilmastonmuutoksen torjunnassa ja uusien teknologioiden hyödyntämisessä. Von der Leyen julkisti samalla uuden EU-rahoituspaketin, jonka tavoitteena on houkutella huippututkijoita Eurooppaan.

"Tilaisuus oli vahva tunnustus tutkimukselle ja koulutukselle. Se kannustaa meitä Metropoliassa jatkamaan yhteistyötä eurooppalaisten korkeakoulujen, elinkeinoelämän ja julkisen sektorin kanssa kohti yhä vaikuttavampia ratkaisuja ja tuloksia", totesi toimitusjohtaja-rehtori Riitta Konkola Pariisissa.

Presidentti Emmanuel Macron ja Euroopan komission puheenjohtajaUrsula van der Layer

Strategista keskustelua Euroopan koulutustulevaisuudesta

Tapaamisessa pureuduttiin myös siihen, kuinka korkeakouluyhteistyössä voidaan yhdistää pitkäjänteinen visio ja lyhyen aikavälin tavoitteet. Paneelikeskusteluissa tarkasteltiin yliopistoallianssien roolia erityisesti nuorten osaamisen kehittämisessä ja EU:n vetovoiman kasvattamisessa. Päivän päätteeksi esiin nousi tarve siirtyä yksittäisistä projekteista kohti rakenteellisia investointeja ja pitkäkestoista kehittämistä.

Tapahtumassa käsiteltiin myös eurooppalaisten yliopistojen kykyä houkutella tutkijoita Euroopan ulkopuolelta. Tutkijoita voitaisiin houkutella erityisesti Yhdysvalloista, missä monet tutkijat etsivät ulkomailta töitä kotimaansa poliittisen tilanteen vuoksi. Eurooppalaiset yliopistoallianssit voisivat olla keskeisinä vetovoimatekijöitä esimerkiksi yhdysvaltalaistutkijoiden houkuttelemisessa.

Metropolia ja U!REKA – eurooppalaisten yliopistoallianssien ytimessä

Metropolia toimii puheenjohtajana U!REKA-allianssissa, joka on osa Eurooppalaiset yliopistot -aloitetta. Kansainväliseen U!REKA-allianssiin kuuluu 30 korkeakoulua ja muuta yhteistyötahoa. Allianssin tavoitteena on pitkäjänteinen, strateginen yhteistyö koulutuksen ja tutkimuksen saralla.

U!REKA rakentaa yhteistä eurooppalaista virtuaalikampusta, edistää ilmastoneutraaliutta ja mahdollistaa monimuotoisen opiskelija- ja henkilöstöliikkuvuuden. Se on osa presidentti Macronin vuonna 2017 visioimaa Eurooppalaiset yliopistot -ohjelmaa, joka kokoaa yhteen 65 allianssia ja yli 570 korkeakoulua eri puolilta Eurooppaa.

Metropolia vaikuttaa aktiivisesti ohjelman kehittämiseen ja kestävän rahoitusmallin luomiseen – vahvistaen koulutuksen ja tutkimuksen tulevaisuutta eurooppalaisella tasolla.

Lue lisää U!REKA:sta.

Lisätietoja

Riitta Konkola
toimitusjohtaja-rehtori, Metropolia Ammattikorkeakoulu
riitta.konkola [at] metropolia.fi (riitta[dot]konkola[at]metropolia[dot]fi)