Metropolian syksyn yhteishaku 2025: Sosiaali- ja terveysala vetovoimainen
Syksyn 2025 yhteishaku päättyi 11.9. klo 15. Metropolia Ammattikorkeakoulun tutkintoihin hakeneiden määrä pysyy edelleen korkeana. Syksyllä 2025 alkavia koulutuksia oli haussa kaikilla neljällä koulutusalalla – sosiaali- ja terveysalalla, tekniikassa, liiketaloudessa ja kulttuurissa, vaikka sosiaali- ja terveysala olikin vahvimmin edustettuna tällä hakukierroksella.
Saimme yhteensä 13 996 hakemusta, joista ensisijaisia hakijoita oli 4401. Aloituspaikkoja keväällä 2026 alkaviin tutkintoihin oli tarjolla 1044. Aloituspaikkoja on tarjolla 13,48 % enemmän verrattuna viime syksyn yhteishakuun.
Sosiaali- ja terveysalan vaihtoehtoja tarjolla eniten
Sosiaali- ja terveysalan koulutukset olivat selvästi suosituimpia: alan AMK-tutkintoihin tuli yhteensä 6 289 hakemusta. Sairaanhoitajan verkkototeutusopinnot saivat 581 hakemusta 90 aloituspaikkaa kohden, mikä kertoo alan vetovoimasta.
Sosiaalialan sosiaaliohjauksen ja sen verkkototeutusopintoihin ja varhaiskasvatuksen opintoihin tuli 1715 hakemusta ja terveydenhoitotyön täydentävään koulutukseen tuli 106 hakemusta 28 aloituspaikkaan. Myös fysioterapian 34 aloituspaikkaa saivat 702 hakemusta.
Olemme panostaneet sekä kokonaan että osaksi verkossa toteutettaviin koulutuksiin.
- Perinteisen kasvokkaisen opetuksen rinnalle tarvitaan joustavia ratkaisuja esimerkiksi työelämän ja opiskelun yhdistämiseksi. Opiskelijat haluavat opiskella entistä joustavammin verrattuna perinteiseen päiväopetukseen. Monimuotototeutuksissa opetus ei ole aikaan ja paikkaan sidottua. Sosiaali- ja terveysalan osaajia kouluttamalla pystymme jatkossakin turvaamaan väestön laadukkaat ja riittävät terveys- ja hyvinvointipalvelut, Metropolian terveyden osaamisalueen johtaja Päivi Haarala sanoo.
Smart Industry ainoa tekniikan koulutusvaihtoehto
Tekniikan koulutusaloille saapui 99 hakemusta. Tässä haussa mukana oli ainoastaan Smart Industryn koulutusala, jossa aloituspaikkoja oli tarjolla 30.
Liiketalous tarjosi muutosjohtamista
Liiketaloudessa haussa oli tällä kierroksella ainoastaan muutosjohtamisen tutkinto, johon hakemuksia saapui 130 aloituspaikkojen määrän ollessa 25.
Kulttuurialalla tarjolla esitys- ja teatteritekniikkaa
Kulttuuri oli ainoa tämän kierroksen hakuvaihtoehto, johon hakemuksia tuli vähemmän aloituspaikkoihin verrattuna: 14 hakemusta ja 18 aloituspaikkaa.
Kiitos kaikille hakijoille!
Metropolia kiittää lämpimästi kaikkia hakijoita ja toivottaa menestystä valintakokeisiin sekä tuleviin opintoihin! Valintakokeet järjestetään 27.10.-28.10.2025 Myllypuron kampuksella, Myllypurontie 1, 00920 Helsinki. Lue lisää valintakokeista sivuiltamme.
Syksyn haku osoittaa jälleen, että laadukkaalla koulutuksella on kysyntää – erityisesti niillä aloilla, joiden ammattilaisista on yhteiskunnassa tarvetta nyt ja tulevaisuudessa.
Lisätietoja
Lisätietoja hakijoille hakuprosessin etenemisestä ja valintakokeista antaa hakijapalvelumme: hakijapalvelut [at] metropolia.fi (hakijapalvelut[at]metropolia[dot]fi).