Metropolian uudessa robotiikan tutkinto-ohjelmassa opiskelee tulevaisuuden insinöörejä – osan luennoista pitää humanoidirobotti
Metropolian uusi robotiikan AMK-tutkinto-ohjelma, englanninkielinen Robotics Engineering, avattiin tänä syksynä. Ohjelmassa aloitti 28 opiskelijaa, jotka opiskelevat robotiikkaa liittyen eri aloihin kuten mobiili- ja teollisuusrobotiikkaan sekä sote-alan sovelluskohteisiin.

Robotiikka käsittää kaikki järjestelmät, jotka toimivat autonomisesti eli ilman ihmisen välitöntä ohjausta. Metropolian robotiikan tutkinto-ohjelma kattaa useita teknologioita, esimerkiksi automaatiota, mekatroniikkaa, ohjelmointia ja tekoälyä. Metropolian tutkintovastaava, fysiikan tohtori Timo Roine kertoo, että robotiikkainsinöörejä tarvitaan yhä vahvemmin esimerkiksi teollisuudessa, terveydenhuollossa, maataloudessa ja logistiikassa.
“Teknologian megatrendinä on kaiken autonomisoituminen ja automatisoituminen. Autonomiaa käytetään nykyään kaikissa lentävissä, ajavissa, uivissa ja sukeltavissa asioissa. Tulevaisuudessa insinöörin tulee pystyä kehittämään autonomisia ratkaisuja moniin teollisuuden, yhteiskunnan ja kotiympäristön tarpeisiin”, Roine kertoo.
Robotiikan tutkinto-ohjelmassa aloittanut opiskelija Neo Borgers halusi hakeutua Metropoliaan, koska opinnot kuulostivat mielenkiintoisilta. Metropoliassa pääsee tekemään itse sekä tutustumaan robotteihin konkreettisesti.
”Robotit ovat aina kiinnostaneet minua, ja nykyinen kehityksen vauhti on erityisen mielenkiintoista. Haluaisin oppia lisää siitä, mitä kaikkea robottien taustalla tapahtuu ja miten ne saadaan toimimaan. Odotan oppivani Metropoliassa robottien rakentamista ja ohjelmointia sekä saamaan yleistä tietoa robottien kehityksestä ja tulevaisuudesta. Haluan lisäksi oppia muita hyödyllisiä taitoja, kuten koodaamista ja ongelmanratkaisua, joita voin hyödyntää myös muilla aloilla ja työtehtävissä”, Borgers kertoo.
Metropolian humanoidirobotti pitää syksyllä luentoja robotiikan opiskelijoille
Metropoliassa on yksi Suomen ensimmäisistä humanoidiroboteista, joka pystyy toimimaan luennoitsijana korkeakoulussa. Syyskuun alussa robotti piti opiskelijoille lyhyen luennon aiheesta “Robotiikan tulevaisuusvisio”. Metropolian tutkijat ovat varustaneet humanoidirobotin tekoälyllä, minkä ansiosta se pystyy käymään keskustelua ja vastaamaan myös opiskelijoiden kysymyksiin.
Timo Roineen mukaan Metropolian robotiikan tutkinto-ohjelma on ainutlaatuinen, koska se tarjoaa poikkialaisen koulutuksen aiheeseen. Lisäksi ohjelma painottaa erityisesti opiskelijoiden innovaatiokykyä ja yrittäjyyttä. Kun opiskelijan innovaatiokykyä vahvistetaan, hänelle kasvaa kyky luoda uutta systemaattisesti. Opiskelijat kasvatetaan startup- ja yrittäjyysajatteluun, jotka ovat Roineen mukaan tulevaisuuden osaajan tärkeitä taitoja.
Robotiikkainsinöörikoulutuksessa opiskelija saa vahvan ja monipuolisen robotiikan ammattiosaamisen tulevaisuuden työelämää varten.
”Opintojen aikana opiskelija saa laaja-alaiset tiedot automaatiosta, tekoälystä ja koneiden mekaniikasta. Opintojen aikana saatujen tietojen, taitojen ja käytännönläheisen opetuksen ansiosta valmistuneet pystyvät rakentamaan, ylläpitämään ja suunnittelemaan automatisoituja robotiikkaratkaisuja kestävää tulevaisuutta varten”, Roine sanoo.
Tutkinto-ohjelma haluttiin tarjota englanniksi, koska robotiikka on tulevaisuuden vahva vientituote Suomelle. Ala on vahvasti kansainvälinen. Myös tutkinto-ohjelman opiskelijat ovat osin kansainvälisiä.
Lisätiedot:
Timo Roine
Tutkintovastaava, lehtori
Metropolia Ammattikorkeakoulu
Timo.Roine [at] metropolia.fi (Timo[dot]Roine[at]metropolia[dot]fi)