Positiiviset energia-alueet vaativat teknologiaa, toimivaa lainsäädäntöä ja uudenlaista kaupunkisuunnittelua

Julkaistu:

Positiivisten energia-alueiden toteuttaminen edellyttää teknisten ratkaisujen lisäksi uudenlaista kaupunkisuunnittelua sekä muutoksia lainsäädäntöön. Positiivisilla energia-alueilla eli PED-alueilla (Positive Energy Districts) viitataan alueisiin, jotka tuottavat energiaa vähintään yhtä paljon kuin kuluttavat. Metropolian 4A4PEDs-hankkeen sidosryhmätilaisuus keräsi energia-alan asiantuntijoita pohtimaan, miten alueiden tavoittelua voidaan käytännössä edistää Helsingissä.

Lainsäädäntö luo puitteet energiamurrokselle

Ympäristöneuvos Sanna Jylhä nosti esiin uudistuneen alueidenkäyttölain merkityksen vähähiilisemmän ja energiatehokkaamman yhdyskuntarakenteen kehittämisessä. Kaavoituksessa korostuvat jatkossa ilmastonmuutoksen hillintä ja siihen sopeutuminen sekä luonnon monimuotoisuus.

Huoltovarmuus ja kokonaisturvallisuus tuodaan selkeämmin osaksi kaavoituksen perusteita. Uudistus tuo mukanaan myös uusiutuvan energiantuotannon kaavoitukseen ja helpottaa esimerkiksi tuuli- ja aurinkovoiman toteuttamisen tietyissä tilanteissa.

”Ilmaston sekä kestävän ja energiatehokkaan ympäristön kannalta keskeisintä kaavoituksessa on yhdyskuntarakenne. Se ratkaisee, miten liikkuminen, maankäyttö ja energiantarve pitkällä aikavälillä jakautuvat”, Jylhä kiteytti.

Kaupunkisuunnittelu yhteensovittamaan useita tavoitteita

Energiamurros muuttaa myös kaupunkisuunnittelun lähtökohtia. Helsingin kaupungin erityisasiantuntija Alpo Tani tarkasteli PED-alueita yleiskaavoituksen näkökulmasta.

Kaupunkisuunnittelun haasteena on sovittaa yhteen energiajärjestelmän, liikkumisen, viherverkoston ja kasvun tarpeet kaupunkitilassa. Esimerkiksi datakeskukset voivat tarjota merkittäviä määriä hyödynnettävää hukkalämpöä, mutta samalla ne tarvitsevat paljon tilaa. Yhtenä vaihtoehtona Tani nosti esiin vanhat energiantuotannolle varatut alueet, kuten Helsingin Hanasaari.

”Pitäisikö vain hyväksyä, että datakeskuksen sijainti jatkossa olisi siellä? Etenkin, jos sillä voisi poistaa painetta rakentaa jollekin viheralueelle?” Tani kysyi.

Hajautettu energiantuotanto lisää joustavuutta

Positiivisilla energia-alueilla energiatuotantoa voidaan hajauttaa, mikä voi vähentää siirtohäviöitä ja vahvistaa energiajärjestelmän toimitusvarmuutta. Samalla kysyntäjousto, lämpöpumput, sähkökattilat ja hukkalämmön hyödyntäminen tarjoavat keinoja tehostaa järjestelmää ja lisätä sen joustavuutta.

Helenin lämmön ja jäähdytyksen tuotepäällikkö Ella Broman ja liiketoiminta-analyytikko Sini Huhtinen, kuvasivat tilaisuudessa muutosta kohti puhtaampaa ja hajautetumpaa energiatuotantoa.

Helen tarjoaa asiakkailleen kysyntäjoustoa algoritmeja ja alueellisia sääennusteita hyödyntävän palvelun avulla. Yrityksille on puolestaan suunnitteilla palvelu, jossa seuraavan päivän tuntihinnat julkaistaan etukäteen, jolloin energiankulutusta voidaan optimoida hintasignaalin perusteella.

Ihmisiä rannalla

Energiayhteisöt edellyttävät lainsäädännön mahdollistamaan yhteistyön

Yksi tulevaisuuden mahdollisuus on myös energiayhteisöissä, jossa kiinteistöt voisivat jakaa sähköä kiinteistörajojen yli.

Nykyinen sähkömarkkinalainsäädäntö ja sähköturvallisuusvaatimukset rajoittavat kuitenkin suoraa sähkönsiirtoa talojen välillä. Samaan aikaan tarve esimerkiksi alueellisten jäähdytys- ja varastoratkaisujen yhteiskäytölle kasvaa.

Energiayhteisöjen laajempi toteuttaminen edellyttäisi sähkömarkkinalain uudistamista. Bromanin mukaan sähköturvallisuuden kannalta olisi myös määriteltävä, kuka vastaa naapuruston yhteisestä järjestelmästä.

Kohti positiivisia energia-alueita

Tilaisuus osoitti, että positiivisten energia-alueiden toteuttaminen vaatii useiden ratkaisujen yhteensovittamista. Teknologia tarjoaa uusia mahdollisuuksia, mutta niiden hyödyntäminen edellyttää myös energiamurrosta tukevaa lainsäädäntöä ja kaupunkisuunnittelua.

4A4PEDs-hankkeessa lainsäädäntötyötä seurataan ja kaupunkialueiden tarpeita tuodaan esiin, jotta positiivisten energia-alueiden sähkönjakelumalleja voidaan tulevaisuudessa toteuttaa myös kiinteistörajat ylittävästi. Metropolian Älykäs ja luova -innovaatiokeskittymässä toteutettava 4A4PEDs-hanke on Business Finlandin tukema, eurooppalaisten kumppanien yhteinen DUT-hanke, joka jatkuu vuoteen 2027 asti.

Lisätietoja

Paula Naukkarinen
Projektipäällikkö, 4A4APEDs-hanke, Metropolia Ammattikorkeakoulu
etunimi.sukunimi [at] metropolia.fi (etunimi[dot]sukunimi[at]metropolia[dot]fi)