Alumni Salla Erkkilä: markkinoinnin moniosaajasta yrittäjäksi

Salla Erkkilä valmistui Metropolia Ammattikorkeakoulusta liiketalouden tradenomiksi vuonna 2022. Vaikka hän harkitsi aluksi graafisen alan opintoja, päätyi hän lopulta liiketalouden ja digitaalisen markkinoinnin pariin – ja on ollut valintaansa tyytyväinen.
Jo opintojen aikana Salla teki töitä markkinoinnin freelancerina, ja yrittäjyys alkoi muotoutua luonnolliseksi jatkumoksi hänen urallaan. Nykyään hän toimii PR- ja sometoimiston yrittäjänä yhdessä ystävänsä kanssa.
- Yrittäjänä työni on todella monipuolista – se ulottuu myynnistä asiakastyöhön ja luovasta ideoinnista perinteiseen koneella naputteluun. On hienoa, että tehtävät voi jakaa omien vahvuuksien mukaan, kun yritys on yhteinen, Erkkilä kertoo.
Opintojen käytännönläheisyys loi hyvän pohjan työelämään
Salla työskenteli koko opintojensa ajan ja koki opinnot joustaviksi ja aidosti työelämälähtöisiksi. Hän aloitti uusasiakashankinnan jo opiskeluaikana vaikuttajamarkkinoinnin parissa ja hyötyi erityisesti ryhmätöistä, jotka kehittivät tiimityöskentelytaitoja.
- Opinnot vastasivat hyvin odotuksia – toki korona-aika toi omat haasteensa, erityisesti verkostoitumisen näkökulmasta. Silti opetus oli laadukasta ja opettajat lämminhenkisiä, hän muistelee.
Yrittäjyys mahdollistaa omien arvojen mukaisen työn
Ennen yrityksen perustamista Salla toimi sivutoimisena yrittäjänä ja työskenteli myös palkkatöissä. Tämä vaihe tarjosi pehmeän laskun täysipäiväiseen yrittäjyyteen.
- On tärkeää olla generalisti – hallita laajasti eri osa-alueita, kuten markkinointia, myyntiä ja ihmissuhdetaitoja. Mukautumiskyky on tärkeää, sillä työelämä muuttuu jatkuvasti, Erkkilä painottaa.
Erkkilän yritys keskittyy erityisesti hyvinvointi-, lifestyle- ja kauneusbrändeihin, joiden parissa työskentely mahdollistaa oman osaamisen täysipainoisen hyödyntämisen ja konkreettisten tulosten seuraamisen.
- Yrittäjyydessä pääsee työskentelemään omien arvojen mukaisesti. Se tekee työstä merkityksellistä, Erkkilä kuvailee.
Yhteisö ja verkostot kannattelivat opintojen aikana
Metropoliassa opiskelussa yksi parhaista asioista oli Erkkilän mukaan ihmiset. Opintojen aikana syntyi tiivis ystäväporukka, joka oli tärkeä tuki opintojen aikana.
- Metropolian valintaan vaikutti sen työelämälähtöisyys. Tiesin, että täältä valmistuneet ovat työllistyneet omalle alalleen, ja se oli tärkeää. Etäopiskelumahdollisuudet painoivat myös vaakakupissa. Vaikka Metropolia ei ollut alun perin ykkösvaihtoehtoni, opinnot yllättivät todella positiivisesti.
Vinkit tuleville opiskelijoille ja yrittäjille
Erkkilä haluaa rohkaista etenkin niitä, joilla ei vielä ole työkokemusta tai verkostoja:
- Pitkäjänteisyys ja sinnikkyys vievät pitkälle. Oma osaaminen kannattaa tuotteistaa rohkeasti.
Salla Erkkilä muistuttaa myös verkostoitumisen tärkeydestä:
- Alusta asti korostettiin verkostoitumista, mutta sen merkityksen ymmärtää kunnolla vasta myöhemmin. Uusasiakashankinta on tästä hyvä esimerkki. Tapahtumissa käyminen ja yritysten edustajiin tutustuminen kannattaa aloittaa heti.