Metropolian kasvateille menestystä Radiofestivaali 2026 -tapahtumassa
Metropolia Ammattikorkeakoulun kasvatit menestyivät erinomaisesti Radiofestivaali 2026 -tapahtumassa Helsingissä. Media-alan valtakunnallisessa kilpailussa palkittiin podcast-sarjassa Media ja elokuva -tutkinto-ohjelmasta medianomiksi valmistunut Roosa Stenroos. Myös samaan tutkintoon opiskeleva Akira Takayama sai kilpailussa kunniamaininnan.
Viime vuoden alumni Roosa kuvailee oman podcastinsa ideaansa keksiääksi, ja hän lähetti työnsä ylpeästi kisaan.
– Palkintojenjaossa kuitenkin jännitti, ja voitto tuli lopulta yllätyksenä.
Toisen vuosikurssin opiskelija Akira kertoo, että työ syntyi osittain Metropolian audiodokumenttikurssin yhteydessä.
– Halusin saada näyttöä omista taidoistani ja edistää sitä, että pidempään mielessäni ollut projekti voisi joskus oikeasti toteutua. Kunniamaininta tuntui todella palkitsevalta ja siitä sain itsevarmuutta jatkaa eteenpäin.
Radiofestivaali on radio-, podcast- ja audiokerronnan alan opiskelijoiden ja ammattilaisten tärkein kohtaamispaikka Suomessa. Tapahtuma tarjoaa opiskelijoille mahdollisuuden kilpailla teoksillaan valtakunnallisella tasolla dokumentti-, podcast- ja juontajakilpailuissa. Lisäksi festivaalilla järjestetään kaikille avoin podcast-kilpailusarja.

Vuonna 2026 Radiofestivaali järjestettiin 22.–24.4.2026 Helsingissä. Pitkän historian omaavaa tapahtumaa on järjestetty vuodesta 2000 lähtien vuorovuosin eri kaupungeissa. Tapahtuma on vuosien aikana toiminut ponnahduslautana monille suomalaisen media-alan tunnetuille ammattilaisille. Nykyisin tapahtuma kiertää Tampereen, Oulun ja Helsingin välillä.
Metropolian media-alan alumnien ja opiskelijoiden menestys osoittaa korkeatasoista osaamista audiotuotannon, käsikirjoittamisen ja sisältöjen suunnittelun alueilla. Palkinnot ja tunnustukset vahvistavat Media ja elokuva -tutkinto-ohjelman asemaa yhtenä alan keskeisistä korkeakouluttajista Suomessa. Metropoliasta voi valmistua medianomiksi Media ja elokuva -tutkinto-ohjelmasta