Tällä hetkellä kybersotilaan Tieto- ja viestintätekniikan väyläopinnot (60 op) kokonaisuutta voivat suorittaa Riihimäen varuskunnan kybervarusmieskoulutuksessa parhaillaan olevat tai kyseisestä varusmieskoulutuksesta valmistuneet (kotiutetut) sotilaat.
Tieto- ja viestintätekniikan väyläopinnot (60 op) suoritetaan samanaikaisesti kybervarusmieskoulutuksen aikana tai sen jälkeen varusmiespalveluksen päätyttyä
Kybersotilaan väyläopintojen tavoitteet, sisältö ja ohjeet
Kybersotilaan Tieto-ja viestintätekniikan väyläopinnoilla voi kehittää omia korkeakouluopiskeluvalmiuksiaan sekä laajentaa työ- ja uramahdollisuuksiaan jatkamalla opintoja ammattikorkeakoulussa.
Väyläopintojen laajuus on 60 opintopistettä (op).
Kybersotilaan väyläopinnoilla voi hakea Metropolian Tieto- ja viestintätekniikan Insinööri (AMK) -päiväkoulutukseen. Opinnoilla ei voi hakea englanninkieliseen Information Technology tutkinto-ohjelmaan.
Hakeminen Metropolian tutkinto-opiskelijaksi
Kun opiskelija on suorittanut kybersotilaan väyläopinnot 60 op ja opinnot rekisteröity Metropolian opintorekisteriin, hän voi hakea tutkinto-opiskelijaksi Metropolian Tieto-ja viestintätekniikan koulutukseen: Insinööri (AMK), tieto- ja viestintätekniikka, päiväopinnot.
Haku alkaa kaksi kertaa vuodessa: 1.5. (elokuussa alkava tutkintokoulutus) ja 1.11. (tammikuussa alkava tutkintokoulutus). Tutkinto-opinnot voi aloittaa vain elokuun lopussa tai tammikuun alussa.
Ennen hakemista kannattaa tutustua Tieto- ja viestintätekniikan päiväopintojen sisältö- ja toteutuskuvaukseen.