Perustiedot

Laajuus
30 op
Opetuspaikka
Seuraava haku- tai ilmoittautumisaika: Seuraava aloitus syksyllä 2023

Kenelle?

Pilvi- ja palvelinjärjestelmät sopivat sinulle, jos

  • osaat tietotekniikan perustaidot
  • olet kiinnostunut työskentelemään pilvipalveluiden parissa
  • haluat syventää tietoteknistä osaamistasi

Tavoitteet

Opintokokonaisuuden tavoitteena on antaa perusvalmiudet työskennellä pilvipalvelinjärjestelmien parissa.

Sisältö

  • Virtualisoinnin ja pilvipalvelujen perusteet
  • Windows-palvelin ja HyperC
  • Microsoft Azure
  • Amazon Web Services
  • Amazon-pilvipalvelujen perusteet
  • VMware vSpheren asennus, määrittely ja hallinta

Ilmoittautumisjärjestelmästä löydtä tarkemmat tiedot opintojaksojen sisällöistä ja toteutustavoista (linkki päivitetään myöhemmin).

Toteutustapa

Suurin osa opetustunneista pidetään etänä etäkokousvälineiden, kuten Teamsin tai Zoomin kautta. Osa opetuskerroista voidaan järjestää myös Metropolian Karamalmin kampuksella (Karaportti 2, Espoo).

Opetus on englannin kielellä.

Materiaali ja verkkoympäristö

Opintojaksoilla käytetään AWS Academyn, VMware IT Academyn sekä Microsoft Imagine Academyn kurssimateriaaleja.

Hinta

Opintokokonaisuuden hinta päivitetään sivuille myöhemmin.

Ilmoittautuminen

Ilmoittaudu Cloud and Server Systems -opintokokonaisuuteen ilmoittautumisjärjestelmässä (linkki päivitetään myöhemmin). Opintokokonaisuus käynnistyy seuraavan kerran syksyllä 2023.

Tutustu ennen ilmoittautumista avoimen AMK:n opiskeluohjeisiin ja avoimen AMK:n maksu- ja peruutusehtoihin. Lisätietoa yleisistä ennakkovaatimuksista (kielitaito, opiskeluvalmiudet) löydät avoimen AMK:n sivuilta Kielitaito ja muut vaatimukset.

Lisätiedot

Tutkintovastaava Kimmo Sauren

kimmo.sauren [at] metropolia.fi