3D-animointi ja -visualisointi, muotoilija (AMK)

3D-animoinnin ja -visualisoinnin opiskelijana opit tuottamaan 3D-grafiikan keinoin kuvia, animaatioita, erikoisefektejä ja reaaliaikaisia 3D-sovelluksia sekä perinteisiin päätelaitteisiin että VR/AR/XR-laitteisiin.

Hae nyt!

  • Haku Metropolian avoimen AMK:n opintojen perusteella, syksyllä 2026 alkavat opinnot 04.05.2026 - 31.10.2026
  • Haku suomalaisten korkeakouluopintojen perusteella, syksyllä 2026 alkavat opinnot 04.05.2026 - 31.10.2026
Hakeminen
Tutkintonimike
Muotoilija (AMK)
Laajuus
240 opintopistettä
Kesto
4 vuotta
Opiskelupaikka
Opiskelumuoto
Opetuskieli
Suomi
Hinta
Maksuton

Opiskelu

Katso 3D-opiskelijoiden harjoitustöitä

Kolmannen vuoden opiskelijoiden showreelit 2025.

Olisinko minä hyvä 3D-animoija?

3D-opiskelijalta edellytetään kolmiulotteista hahmottamiskykyä, taitoa viestittää kuvien avulla ja motivaatiota uusien työvälineiden opiskeluun. 3D-ohjelmien osaamista ei edellytetä hakijalta - niihin syvennytään koulutuksen aikana.

3D-opintojen sisältö

3D-opintojaksojen lisäksi tutkintoon sisältyy opintokokonaisuuksia myös 2D-liikegrafiikan ja -animaation sekä perinteisen kuvataiteen ja visuaalisen suunnittelun alueilta.

3D-grafiikan työvälineisiin syvennytään laajoilla opintojaksoilla, joilla käydään läpi tärkeimmät työvaiheet:

  • 3D-mallintaminen
  • 3D-mallin teksturointi
  • 3D-mallin valaistuksen luominen
  • 3D-hahmojen animaatiojärjestelmien rakentaminen (rigging)
  • 3D-hahmojen animointi
  • 3D-animaation jälkikäsittely
  • erikoisefektien tuottaminen 3D-grafiikalla
  • reaaliaikaisen 3D-grafiikan tuottaminen sekä perinteisiin päätelaitteisiin että VR/AR/XR-laitteisiin
  • 2D-liikegrafiikan ja -animaation tuottaminen
  • tuotannon suunnittelu esituotannosta jälkituotantoon.

3D-opintojen rakenne

Muotoilijan (AMK) tutkinto koostuu muotoilun perusopinnoista, ammattiopinnoista, työharjoittelusta, opinnäytetyöstä sekä vapaavalintaisista opinnoista.

Muotoilun koulutuksen perusopinnot tukevat ammattiopintoja. Perusopintoihin sisältyy esimerkiksi kieli- ja viestintäopintoja, opiskeluun orientoitumista, yritystoimintaa ja markkinointia sekä median ja yhteiskunnan suhteiden tarkastelua.

Ammattiopinnoissa paneudutaan 3D-animoinnin ja -visualisoinnin työvälineisiin ja tuotantoprosesseihin syvällisesti. Perinteisten visuaalisen viestinnän taitojen opinnot tukevat 3D-osaamisen kehittymistä.

Tutkintoon sisältyy puolen vuoden opintojen laajuinen työharjoittelu. Harjoittelussa opiskelijat pääsevät soveltamaan oppimaansa aidossa työympäristössä.

Opintojen lopuksi tehtävä opinnäytetyö on opiskelijan osoitus omasta osaamisestaan. Opinnäytetyö koostuu jotakin 3D-animoinnin ja -visualisoinnin osa-aluetta käsittelevästä projektista ja kirjallisesta tutkielmasta.

Vapaavalintaisilla opinnoilla opiskelijat voivat täydentää ja syventää osaamistaan.

Tutustu tarkemmin 3D-opintojen sisältöön ja rakenteeseen Opinto-oppaassa.

3D-opintojen toteutustapa

3D-animoinnin ja -visualisoinnin opiskelussa keskeistä on oppiminen erilaisia käytännön harjoitustöitä tekemällä.

3D-tuotannot syntyvät yleensä aina usean eri alueen erikoisosaajien yhteistyönä. Opintojen aikana työskennellään usein työelämän toimintatapoja simuloivissa tuotantoryhmissä. Intensiivinen työskentelymalli edellyttää opiskelijalta sitoutumista kokopäiväiseen opiskeluun.

3D-animoinnin ja -visualisoinnin opiskelijat tekevät opintojensa aikana isoja projekteja, joissa tutustutaan ja syvennytään 3D-tuotannon erityisalueisiin. Opiskelun loppuvaiheessa projekteja tehdään usein yhteistyössä työelämän edustajien kanssa.

Muotoilun tutkinto-ohjelmassa tehdään monenlaista yhteistyötä niin työelämän, kolmannen sektorin, yksittäisten toimeksiantajien kuin Metropolian muiden alojen toimijoiden kanssa. Tutustu yhteistyön muotoihin Luovan Dimension sivuilla.

Monipuoliset työllistymismahdollisuudet

Esimerkiksi seuraavilla aloilla tarvitaan 3D-grafiikan erikoisosaajia:

  • 3D-animaatio elokuvissa ja televisiossa
  • 3D-kuvat ja -animaatio mainonnassa
  • 3D-pelit ja 3D-simulaattorit
  • VR/AR/XR-sovellukset
  • erikoisefektit elokuvissa ja televisiossa
  • arkkitehtuurin ja tuotteiden 3D-visualisointi
  • tieteen visualisointi
  • 3D-käyttöohjeet
  • 3D-käyttöliittymät.

Valmistuneet opiskelijat ovat työllistyneet esimerkiksi

  • 3D- tai 2D-peligraafikoiksi
  • hahmosuunnittelijoiksi
  • hahmoanimaattoreiksi
  • VR/AR/XR-artisteiksi
  • kompositoijiksi
  • VFX-artisteiksi
  • 3D-mainosgraafikoiksi
  • arkkitehtuurin visualisoijiksi
  • tuotevisualisoijiksi
  • tv-graafikoiksi.

Työpaikka voi löytyä vaikkapa

  • peli- tai viihdeteollisuudesta
  • VR/AR/XR-tuotannoista
  • tv- ja elokuvatuotannoista
  • suunnittelutoimistoista
  • mainosalalta
  • opetusmateriaalin tuotannosta
  • tieteen havainnollistamisesta ja tutkimuksesta.

3D-opiskelija Justus kertoo opinnoistaan ja työstään

Tulossa uutta 2027:

Ensi keväänä 3D-hakukohteita on tarjolla kaksi: suomenkielinen 3D-animointi ja -visualisointi kevään 2027 toisessa yhteishaussa ja englanninkielinen 3D Game Art kevään 2027 ensimmäisessä yhteishaussa. Näiden tutkintojen sisältö on sama, joten jos englanniksi opiskeleminen ei ole sinulle ongelma, kannattaa ehdottomasti hakea molempiin. Näiden lisäksi pelialasta kiinnostuneille on keväällä 2027 tarjolla myös englanninkielinen hakukohde Game Design ensimmäisessä yhteishaussa.

Kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku alkaa jo tammikuussa ja toinen yhteishaku maaliskuussa. Jos siis haet ensi keväänä, seuraa tarkasti hakuohjeita hyvissä ajoin!

Kysyttävää 3D-opinnoista?

Jaro
Lehtonen
Lehtori
Jaro.Lehtonen [at] metropolia.fi

Opiskele muotoilua avoimessa AMK:ssa

3D-animointi ja -visualisointi tarjoaa Metropolian avoimessa ammattikorkeakoulussa itsenäisesti suoritettavan opintojakson:

Introduction to 3D Character Animation 3 op

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 1.1.2026 31.05.2027

  • Hinta 75€

  • Totutusaika 1.2.2026 – 31.7.2027

  • Paikkoja 100

Tulossa:

Introduction to 3D Animation 2 op

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 1.4.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 50€

  • Totutusaika 1.8.2026 – 31.7.2027

  • Paikkoja 100

Katso myös mitä muut Muotoilun tutkinto-ohjelman pääaineet tarjoavat avoimessa AMK:ssa:

Kurkistus typografiaan 1op

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 1.12.2025 – 31.5.2027

  • Hinta 25€

  • Totutusaika 1.12.2025 – 31.7.2027

  • Paikkoja 100

Elokuvakohtauksen rakentaminen 1 op

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 1.4.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 50€

  • Totutusaika 1.8.2026 – 31.7.2027

  • Paikkoja 100

Qualitative User Research: Design Probe 1op.

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 9.2.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 50€

  • Totutusaika 1.8.2025 – 31.7.2027

  • Paikkoja 50

Qualitative User Research: Interview 1 op.

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 9.2.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 25€

  • Totutusaika 1.12.2025 – 31.7.2027

  • Paikkoja 50

Minustako sisustusarkkitehti 2 op.

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 1.6.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 0€

  • Totutusaika 1.6.2026 – 31.7.2027

  • Paikkoja 500

Minustako tekstiilisuunnittelija 2 op.

  • Ilmoittautuminen opintojaksolle 3.3.2026 – 31.5.2027

  • Hinta 0€

  • Totutusaika 1.6.2026 – 31.7.2027

  • Paikkoja 100

Lue lisää avoimesta AMK:sta.

Tilaa hakijan uutiskirje

Saat muutaman kerran vuodessa tietoa tutkintokoulutuksista, hakuaikatauluista ja Metropoliassa opiskelusta.

Hakeminen

  • Hakuaika
    -
    Opintojen aloitus
    syksy 2026
    • Päiväopiskelu

    Hakuohjeet ja valintaperusteet

    Korkeakoulujen yhteishaku on kansallinen hakumenettely, jota suomalaiset korkeakoulut käyttävät valitessaan uusia opiskelijoita. Kevään 2026 yhteishaussa 10.3.2026 klo 8:00 - 24.3.2026 klo 15:00 voi hakea enintään kuuteen (6) korkeakoulututkintoon, syksyllä 2026 alkaviin opintoihin.. Nämä kuusi vaihtoehtoa voivat sisältää koulutusohjelmia yhdestä tai useammasta korkeakoulusta.

    Kaikki hakemiseen tarvittavat tiedot ovat valtakunnallisessa Opintopolku.fi -portaalissa. Opintopolku.fi:stä löydät koulutusohjelmien kuvaukset, hakukriteerit, hakuohjeet, hakulomakkeet ja paljon muuta.

    Hakemusmaksu

    Korkeakoulujen tutkintoon johtavaan koulutukseen hakeutuvilta muilta, kuin EU/ETA-alueen kansalaisilta tai heihin rinnastettavilta kerätään hakeutumisen yhteydessä 100 euron hakemusmaksu. Opetushallitus kerää hakemusmaksun Opintopolun hakulomakkeella hakeutumisen yhteydessä. Hakemusmaksut otettiin käyttöön hauissa, jotka alkavat 1.1.2025 tai myöhemmin haettaessa koulutuksiin, jotka alkavat 1.8.2025 tai sen jälkeen. Suomen tai EU:n kansalaisilta ei peritä hakemusmaksua.

    Hakemusmaksu ei takaa, että sinulle tarjotaan opiskelupaikkaa. Hakemusmaksua ei palauteta, vaikka peruisit hakemuksesi tai et saisikaan opiskelupaikkaa.

    Lisätietoa hakemusmaksusta Studyinfo.fi:ssa (in English) ja Opintopolku.fi:ssa
    Kysyttävää hakemusmaksuista? Ota yhteyttä applicationfee [at] oph.fi (applicationfee[at]oph[dot]fi)

    Huom. Jos käytät Chrome-selainta, tyhjennä selaimen välimuisti varmuuden vuoksi, jotta näet tarvittavat lisätiedot kuten mahdollinen ennakkotehtävä tai valintakurssi.

    Ensi keväänä 3D-hakukohteita on tarjolla kaksi: suomenkielinen 3D-animointi ja -visualisointi kevään 2027 toisessa yhteishaussa ja englanninkielinen 3D Game Art kevään 2027 ensimmäisessä yhteishaussa. Näiden tutkintojen sisältö on sama, joten jos englanniksi opiskeleminen ei ole sinulle ongelma, kannattaa ehdottomasti hakea molempiin. Näiden lisäksi pelialasta kiinnostuneille on keväällä 2027 tarjolla myös englanninkielinen hakukohde Game Design ensimmäisessä yhteishaussa.

    Kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku alkaa jo tammikuussa ja toinen yhteishaku maaliskuussa. Jos siis haet ensi keväänä, seuraa tarkasti hakuohjeita hyvissä ajoin!

  • Hakuaika
    -
    Opintojen aloitus
    syksy 2026
    • Päiväopiskelu

    Siirtohaku on suunnattu kaikille suomalaiseen korkeakoulututkintoon johtaviin opintoihin otetuille opiskelijoille, jotka haluavat:

    • siirtää opiskeluoikeutensa korkeakoulusta toiseen niin, että tutkintonimike pysyy samana tai tutkintonimike vaihtuu
      TAI
    • siirtää opiskeluoikeutensa korkeakoulun sisällä koulutuksesta toiseen siten, että tavoitetutkintoon liitettävä tutkintonimike vaihtuu.

    Jos siirto tapahtuu Metropolian sisällä siten, että tutkintonimike säilyy samana, kyse on tutkinto-ohjelman vaihdosta jonka ohjeet löytyvät Metropolian opiskelijan tietopankista.

    Kaikki hakemiseen tarvittavat tiedot ovat valtakunnallisessa Opintopolku.fi -portaalissa. Opintopolku.fi:stä löydät koulutusohjelmien kuvaukset, hakukriteerit, hakuohjeet, hakulomakkeet ja paljon muuta.

    Hakemusmaksu

    Muilta kuin EU/ETA-alueen kansalaisilta tai heihin rinnastettavilta kerätään hakeutumisen yhteydessä 100 euron hakemusmaksu. Opetushallitus kerää hakemusmaksun Opintopolun hakulomakkeella hakeutumisen yhteydessä. Suomen tai EU:n kansalaisilta ei peritä hakemusmaksua.

    Lisätietoa hakemusmaksusta Studyinfo.fi:ssa (in English) ja Opintopolku.fi:ssa
    Kysyttävää hakemusmaksuista? Ota yhteyttä applicationfee [at] oph.fi (applicationfee[at]oph[dot]fi)

    Hakemusmaksu ei takaa, että sinulle tarjotaan opiskelupaikkaa. Hakemusmaksua ei palauteta, vaikka peruisit hakemuksesi tai et saisikaan opiskelupaikkaa.

    Ensi keväänä 3D-hakukohteita on tarjolla kaksi: suomenkielinen 3D-animointi ja -visualisointi kevään 2027 toisessa yhteishaussa ja englanninkielinen 3D Game Art kevään 2027 ensimmäisessä yhteishaussa. Näiden tutkintojen sisältö on sama, joten jos englanniksi opiskeleminen ei ole sinulle ongelma, kannattaa ehdottomasti hakea molempiin. Näiden lisäksi pelialasta kiinnostuneille on keväällä 2027 tarjolla myös englanninkielinen hakukohde Game Design ensimmäisessä yhteishaussa.

    Kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku alkaa jo tammikuussa ja toinen yhteishaku maaliskuussa. Jos siis haet ensi keväänä, seuraa tarkasti hakuohjeita hyvissä ajoin!

  • Hakuaika
    -
    Opintojen aloitus
    syksy 2026
    Hae nyt!
    • Päiväopiskelu

    Haku Metropolian avoimen AMK:n opintojen perusteella on suunnattu Metropolia Ammattikorkeakoulussa muun kuin tutkintoon johtavan koulutuksen opintoja suorittaneille. Ylempään ammattikorkeakoulututkintoon hakeutuvilta vaaditaan kuitenkin lisäksi myös erillinen hakukelpoisuuden antava pohjakoulutus ja työkokemus.

    Hakuaika: 4.5.2026 klo 8:00- 31.10.2026 klo 15:00

    Joustavassa valinnassa aloituspaikat täytetään hakemusten saapumisjärjestyksessä siten, että kaikki opiskelijavalintakriteerit täyttävät hakijat hyväksytään hakemusten saapumisjärjestyksessä kunnes haku päättyy tai aloituspaikat ovat täyttyneet.

    Kaikki hakemiseen tarvittavat tiedot ovat valtakunnallisessa Opintopolku.fi -portaalissa. Opintopolku.fi:stä löydät koulutusohjelmien kuvaukset, hakukriteerit, hakuohjeet, hakulomakkeet ja paljon muuta.

    Huom: Moniin tutkinto-ohjelmiin voi hakea jatkuvasti. Lukukausimaksuvelvollisten hakijoiden kannattaa kuitenkin harkita tarkkaan, milloin he hakevat. Useimmissa tapauksissa ei ole suositeltavaa aloittaa opintoja kesken lukukauden (syys- tai kevätlukukauden), sillä lukukausimaksua ei voi maksaa vain osalta lukukautta. Tästä syystä on yleensä järkevintä hakea hyvissä ajoin ennen lukukauden alkua, jotta opinnot voidaan aloittaa heti lukukauden alussa.

    Hakemusmaksu

    Tutkintoon johtavaan koulutukseen hakeutuvilta muilta, kuin EU/ETA-alueen kansalaisilta tai heihin rinnastettavilta kerätään hakeutumisen yhteydessä 100 euron hakemusmaksu. Opetushallitus kerää hakemusmaksun Opintopolun hakulomakkeella hakeutumisen yhteydessä. Suomen tai EU:n kansalaisilta ei peritä hakemusmaksua.

    Lisätietoa hakemusmaksusta Studyinfo.fi:ssa (in English) ja Opintopolku.fi:ssa
    Kysyttävää hakemusmaksuista? Ota yhteyttä applicationfee [at] oph.fi (applicationfee[at]oph[dot]fi)

    Hakemusmaksu ei takaa, että sinulle tarjotaan opiskelupaikkaa. Hakemusmaksua ei palauteta, vaikka peruisit hakemuksesi tai et saisikaan opiskelupaikkaa.

    Ensi keväänä 3D-hakukohteita on tarjolla kaksi: suomenkielinen 3D-animointi ja -visualisointi kevään 2027 toisessa yhteishaussa ja englanninkielinen 3D Game Art kevään 2027 ensimmäisessä yhteishaussa. Näiden tutkintojen sisältö on sama, joten jos englanniksi opiskeleminen ei ole sinulle ongelma, kannattaa ehdottomasti hakea molempiin. Näiden lisäksi pelialasta kiinnostuneille on keväällä 2027 tarjolla myös englanninkielinen hakukohde Game Design ensimmäisessä yhteishaussa.

    Kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku alkaa jo tammikuussa ja toinen yhteishaku maaliskuussa. Jos siis haet ensi keväänä, seuraa tarkasti hakuohjeita hyvissä ajoin!

  • Hakuaika
    -
    Opintojen aloitus
    syksy 2026
    Hae nyt!
    • Päiväopiskelu

    Haku suomalaisten korkeakouluopintojen perusteella on suunnattu kaikille suomalaisissa korkeakouluissa korkeakouluopintoja suorittaneille. Suoritettujen opintojen tulee olla hakukohteena olevan tutkinto-ohjelman opetussuunnitelman mukaisesti hyväksiluettavissa olevia opintoja. Haettaessa ylempään amk-tutkintoon, opintojen tulee lähtökohtaisesti olla ylempi AMK/maisteri-tasoisia. Tutustu valintaperusteisiin; tarkemmat tiedot, vaaditut opintopistemäärät ja muut mahdolliset kynnysehdot mainitaan hakukohteen opiskelijavalintakriteereissä Opintopolussa. Kaikki suomalaiset korkeakouluopinnot huomioidaan riippumatta siitä onko ne suoritettu avoimen opintoina vai tutkintoon johtavassa koulutuksessa, tai onko opiskeluoikeus voimassa vai päättynyt.

    Hakuaika: 4.5.2026 klo 8:00- 31.10.2026 klo 15:00

    Joustavassa valinnassa aloituspaikat täytetään hakemusten saapumisjärjestyksessä siten, että kaikki opiskelijavalintakriteerit täyttävät hakijat hyväksytään hakemusten saapumisjärjestyksessä kunnes haku päättyy tai aloituspaikat ovat täyttyneet.

    Kaikki hakemiseen tarvittavat tiedot ovat valtakunnallisessa Opintopolku.fi -portaalissa. Opintopolku.fi:stä löydät koulutusohjelmien kuvaukset, hakukriteerit, hakuohjeet, hakulomakkeet ja paljon muuta.

    Hakemusmaksu

    Korkeakoulujen tutkintoon johtavaan koulutukseen hakeutuvilta muilta, kuin EU/ETA-alueen kansalaisilta tai heihin rinnastettavilta kerätään hakeutumisen yhteydessä 100 euron hakemusmaksu. Opetushallitus kerää hakemusmaksun Opintopolun hakulomakkeella hakeutumisen yhteydessä. Suomen tai EU:n kansalaisilta ei peritä hakemusmaksua.

    Lisätietoa hakemusmaksusta Studyinfo.fi:ssa (in English) ja Opintopolku.fi:ssa.
    Kysyttävää hakemusmaksuista? Ota yhteyttä applicationfee [at] oph.fi (applicationfee[at]oph[dot]fi).

    Hakemusmaksu ei takaa, että sinulle tarjotaan opiskelupaikkaa. Hakemusmaksua ei palauteta, vaikka peruisit hakemuksesi tai et saisikaan opiskelupaikkaa.

    Ensi keväänä 3D-hakukohteita on tarjolla kaksi: suomenkielinen 3D-animointi ja -visualisointi kevään 2027 toisessa yhteishaussa ja englanninkielinen 3D Game Art kevään 2027 ensimmäisessä yhteishaussa. Näiden tutkintojen sisältö on sama, joten jos englanniksi opiskeleminen ei ole sinulle ongelma, kannattaa ehdottomasti hakea molempiin. Näiden lisäksi pelialasta kiinnostuneille on keväällä 2027 tarjolla myös englanninkielinen hakukohde Game Design ensimmäisessä yhteishaussa.

    Kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku alkaa jo tammikuussa ja toinen yhteishaku maaliskuussa. Jos siis haet ensi keväänä, seuraa tarkasti hakuohjeita hyvissä ajoin!

Kysyttävää hakemisesta?

Puhelinpalvelu: 09 7424 5902, ma - ke klo 10-12

Jätä kysymyksesi yhteydenottolomakkeella

Aukioloajat ja tarkemmat yhteystiedot

Opintojen aloitus

Tervetuloa opiskelemaan tutkintoa Metropoliaan!

Tutkinto-opintojen aloittamisessa on muutamia vaiheita, jotka kannattaa tehdä jo ennen opiskelun alkua. Lue alta kaikki Metropolian tutkinto-opiskelijoita koskevat ohjeet sekä omaa ryhmääsi koskevat ohjeet. Ryhmäkohtaiset ohjeet julkaistaan lähempänä opintojen aloitusta.

Lämpimät onnittelut uusille 3D-animoinnin ja -visualisoinnit opiskelijoille!

Opintosi alkavat maanantaina 17.8.2026 klo 9.00 Metropolian Arabian kampuksella (Hämeentie 135D, Helsinki). Silloin käynnistyy lukuvuoden ensimmäinen opintojakso Opiskelu- ja viestintätaidot. Opintojakson ensimmäisten päivien keskeisenä tavoitteena on tutustua toisiin opiskelijoihin ja perehtyä Metropolian opiskelukäytäntöihin. Opintojakson opettajina toimivat Katri Myllylä ja Liisa Seppänen.

Lisätietoja ensimmäisen opiskeluviikon aikatauluista löydät alla alempaa tältä sivulta. Muistathan ottaa ensimmäisenä opiskelupäivänä mukaasi henkilöllisyystodistuksen. Aloittavien opiskelijoiden henkilöllisyys tarkistetaan ilmoittautumisen yhteydessä. Ota ensimmäisenä päivänä mukaan myös muistiinpanovälineet. Aktivoi käyttäjätunnuksesi Metropolian tietojärjestelmiin ennen opintojen alkamista ja ota käyttöön myös Tuudo-mobiilisovellus.

Syksyn 2026 opintojaksot

Syyslukukauden aikana ryhmäsi opetussuunnitelmaan kuuluvat seuraavat opintojaksot:

  • Opiskelu‐ ja viestintätaidot, 5 op
  • Kestävyys eurooppalaisessa kaupunkiympäristössä, 1 op
  • 3D‐projekti, still‐kuva, 15 op
  • 3D-hahmot 1, 5 op
  • Metropolian yhteisiä työelämäosaamisen profiloitumisopintoja, 4 op

Opetusta ja työskentelyä on oman pääaineesi opinnoissa yleensä arkisin noin kello yhdeksästä kolmeen tai neljään. Syksyn aikatauluja ja opintojen sisältöjä käydään tarkemmin läpi opintojaksolla Opiskelu- ja viestintätaidot.

Opiskelu on sitä palkitsevampaa, mitä enemmän olet itse valmis panostamaan omaan oppimiseesi. On tärkeää, että suunnittelet opintojesi etenemistä tavoitteellisesti alusta alkaen. Henkilökuntamme on tukenasi opintojen suunnittelussa. Tärkeässä roolissa opintojen ohjauksessa on ryhmän opettajatuutori eli HOPS-ohjaaja. 3D-animoinnin ja -visualisoinnin opettajatuutori on Jaro Lehtonen. Lisätietoja opettajatuutoroinnista ja HOPS-ohjauksesta saat opintojen alettua.

Viikon 34 ohjelma (ma 17.8.–21.8.2026)

Maanantai 17.8. Hämeentie 135D. Muista henkilöllisyystodistus ja muistiinpanovälineet mukaan!

  • 9.00–9.30 Ilmoittautuminen
  • 9.30–15.00 Opintojen aloitus, tutustumista ja ryhmäytymistä

Tiistai 18.8. Hämeentie 135D

  • 9.15–15.00 Opiskelukäytännöt, Metropolian tietojärjestelmät, ryhmätyöskentelyä

Keskiviikko 19.8. Hämeentie 135D

  • 9.00–15.00 Metropolia opiskeluympäristönä, yhteinen päivä koko kampuksen opiskelijoille Arabiasalissa.

Torstai 20.8. Hämeentie 135D

  • 11.00–15.00 Ryhmätehtävien presentaatiot, opiskelukäytännöt, kirjasto

Perjantai 21.8.

  • 12.00 Vertaistutoreiden järjestämää ohjelmaa

Perjantaina 21.8. tarjotaan klo 9–10 etäyhteydellä opintojen hyväksilukemiseen liittyvä vastaanotto niille, jotka ovat aiemmin suorittaneet korkeakouluopintoja yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa. Lisätietoja vastaanotosta ensimmäisen viikon tapaamisissa.

Jos sinulla on kysyttävää opintojen aloituksesta, voit olla yhteydessä koulutussuunnittelija Kaarina Laitiseen 11.8.2026 alkaen (kaarina.laitinen [at] metropolia.fi (kaarina[dot]laitinen[at]metropolia[dot]fi), puh. 050 344 1498).

Nähdään elokuussa!

ps. tietokoneen hankinnasta keskustellaan opetuksen alkaessa. XR Designin, 3D-animoinnin ja -visualisoinnin sekä visuaalisen viestinnän muotoilun ja Motion Graphicsin opiskelijoille kerrotaan ensimmäisillä opiskeluviikoilla oman koneen hankinnasta ja sen tarvittavista ominaisuuksista.

Opiskelupaikan vastaanottamiseen liittyvät kysymykset

Metropolian hakijapalvelut vastaa hakuprosessiin ja opiskelupaikan vastaanottamiseen liittyviin kysymyksiin myös kesän aikana.